فارسی
يكشنبه 15 تير 1399 - الاحد 14 ذي القعدة 1441

حلال و حرام مالی، ص: 536

سنگين است كه اگر دنيا را در قيامت دو برابر بكنند، و آن را در عوض نجات از عذاب دوزخ بپردازند، مورد قبول واقع نمی شود. چه خسارت و زيانی از اين سنگين تر. دليل اين زيان و خسارت، عدم پذيرش حقيقت از زبان پيغمبر صلی الله عليه و آله است.

راه پيامبر صلی الله عليه و آله دعوت به يگانه پرستی

به پيغمبر اكرم صلی الله عليه و آله فرمان می دهد كه به تمام مردان و زنان بگو:

«قُلْ هذِهِ سَبِيلِي»

اين راه من است. چه چيزی راه پيغمبر صلی الله عليه و آله است، پروردگار توضيح می دهد:

«أَدْعُوا إِلَی اللَّهِ» «1»

راه من اين است كه همه شما را به پرستش خدا دعوت بكنم، بياييد اهل خدا و با خدا و تسليم برنامه های حكيمانه پروردگار مهربان عالم بشويد. در همه عمر خود، كارگر خدا باشيد. از هيچ كارفرمايی غير از پروردگار، خواسته، فرمان و دستوری را قبول نكنيد. اين برنامه ای است كه همه انبيای خدا و ائمه طاهرين عليهم السلام داشتند.

در زمان اميرالمؤمنين علی عليه السلام شايعه شده بود كه معاويه زرنگ تر و هنرمندتر از اميرالمؤمنين عليه السلام است. اميرالمؤمنين عليه السلام جواب اين شايعه را دادند كه اگر به زرنگی و هنرمندی باشد، من از همه زرنگ تر و هنرمندترم، اما چرا من در برخورد با مردم و زندگی، آن زرنگی و هنرمندی را به كار نمی گيرم، چون پروردگار اجازه نمی دهد.

ولی چرا من محدود و مقيّد زندگی می كنم، هر قدمی را برنمی دارم، هر نقشه ای را نمی كشم و هر كاری و عملی را انجام نمی دهم در حالی كه از همه بهتر

______________________________
(1)- يوسف (12): 108.
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز