فارسی
شنبه 27 دى 1399 - السبت 2 جمادى الثاني 1442

حلال و حرام مالی، ص: 507

وقتی هفت سال در كاخ مصر می بيند جواب دادن به زن مصری هماهنگ با خدا نيست، جواب نمی دهد. با همين جواب ندادن دارد بالا می رود، روزی كه هماهنگ با خدا می خواهد جواب دهد، با همان جواب دادن نيز بالا می رود.

ازدواج و شهوترانی می كند، ولی می گويد: مولای من به من گفته است ازدواج كن و در چارچوب اين ازدواج مشروع شهوترانی كن، می گويم: چشم.

با همين شكم و شهوت چه توليد كردند؟ بالاخره ماده و مصالح اوليه ساختمان انسان از خاك است. خاك وارد نبات و گوشت حيوان حلال گوشت شده، غذا و نطفه می شود و سرانجام انسان ساخته می شود.

امثال حضرت ابراهيم عليه السلام می خورند، شهوت را مصرف می كنند، محصول آن مانند حضرت اسماعيل و اسحاق عليهما السلام می شود.

اين كار كه بالاترين عروج به سوی پروردگار است:

«وَ الْباقِياتُ الصَّالِحاتُ خَيْرٌ عِنْدَ رَبِّكَ ثَواباً وَ خَيْرٌ أَمَلًا» «1»

چه باقيات و صالحاتی از حضرت اسماعيل عليه السلام بالاتر كه از نسل او رسول خدا صلی الله عليه و آله، دوازده امام عليهم السلام، حضرت فاطمه زهرا عليها السلام، ميليون ها عارف، اوليای خدا، مفسر و مرجع تقليد به وجود آمد؟

چه باقيات الصالحاتی از اسحاق بالاتر كه از نسل او دو پيغمبر اولوالعزم مانند حضرت موسی و عيسی عليهما السلام به دنيا آمده است؟ اين در ظاهر نتيجه شهوت و شكم است، اما اينجا صحبت از سقوط نيست، بلكه شكم و شهوت نردبان عروج، صعود و رفتن به سوی پروردگار مهربان عالم هستند.

مبارزه با طرح و نقشه ضد ارزشی

چگونه اين شكم و شهوت حاكم هستند؟ اينجا كه محكوم هستند؛ يعنی شكم

______________________________
(1)- كهف (18): 46؛ «ولی اعمال شايسته پايدار نزد پروردگارت از جهت پاداش بهتر و از لحاظ اميد داشتن به آنها نيكوتر است.»
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا