فارسی
دوشنبه 16 تير 1399 - الاثنين 15 ذي القعدة 1441

حلال و حرام مالی، ص: 496

زندگی اوليای خدا در قناعت

اميرالمؤمنين عليه السلام درباره اين افراد می فرمايد:

«خفيف المؤونة» «1» در اين دنيا بسياركم هزينه هستند، خرج زيادی ندارند و در خرج خود اهل قناعت هستند.

به خدمت ايشان رفتم، عرض كردم: آقا! من به اين خاطر خدمت شما آمدم كه خود و جدّ بزرگوارتان- حاج ملاهادی- برنامه، خاطره و نكته پرفايده ای داريد، برای من بگوييد. ايشان فرمودند: می گويم. جزوه ای كه خودشان از نكات با ارزش زندگی جدّشان نوشته بودند، آوردند و به من دادند كه من آن را به عنوان شی ء قيمتی نگهداشتم. همچنين قطعه ای كه از جدّشان گفتند كه با اين مبحث بی ارتباط نيست.

اهل ايمان هر روز حسابگر خود هستند كه شب و روز بر من چگونه گذشت و چگونه بايد بگذرد. برخوردی كه امروز داشتم، حق بود، يا باطل؟ مناسب بود، يا نامناسب؟

ايشان فرمودند: حاج ملا هادی از درآمد شخصی خود كشاورزی داشت و علاقه داشت كه خودش دانه را بپاشد و آبياری كند. با آن كثرت كار تدريس، شاگرد پروری و عبادت سنگينش كه می گفت: نماز مغرب و عشای ايشان نزديك به دو ساعت طول می كشيد.

وقتی كه گندم ها را درو می كرد، تمام گندم ها را وزن می كرد و زكاتش را خارج می كرد و همان اول می پرداخت و بعد گندم ها را چند روز می گذاشت روی زمين

______________________________
(1)- الكافی: 2/ 241، بَابُ الْمُؤْمِنِ وَ عَلَامَاتِهِ وَ صِفَاتِه، حديث 38؛ «أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام قَالَ: الْمُؤْمِنُ حَسَنُ الْمَعُونَةِ خَفِيفُ الْمَئُونَةِ جَيِّدُ التَّدْبِيرِ لِمَعِيشَتِهِ لَايُلْسَعُ مِنْ جُحْرٍ مَرَّتَيْنِ.»
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز