فارسی
شنبه 27 دى 1399 - السبت 2 جمادى الثاني 1442

حلال و حرام مالی، ص: 66

چون قيمت و ارزشی ندارد.

حرف دين اين است كه طوفانِ مال حرام، قيمت بدن و روح شما را نزد خدا نابود می كند، چرا؟ چون اين طوفان آنقدر شما را از خدا دور می كند كه نظر و رحمت پروردگار شما را نمی گيرد. لياقت اين بدن و جان برای به بهشت رفتن از دست می رود. فقط می توانند در قيامت ملائكه را جمع كنند و انسان را در جهنّم بريزند؛ چون هيچ فايده ديگری ندارد.

اين كار طوفان و زيان زلزله معنوی است. اين مقدمه ای را كه عنايت فرموديد، حقيقت دارد و قرآن، روايات و اخبار به اين حقيقت ناطق هستند. انبيا و اوليا عليهم السلام از اين مسأله خبر داده اند. اكنون دو آيه از قرآن را در اين مورد عنايت بفرماييد.

مقايسه بنيان حلال و حرام در زندگی

خانه را در معرض سيل، روی كمربند زلزله و در مناطق طوفان خيز نسازيد، بلكه آن را به گونه ای بسازيد كه در مقابل طوفان، زلزله و سيل مقاومت كند.

خانه سازی در كناره هايی كه سيل برده و بنيانی ندارد و مشرف به درّه است، ديوانگی است؛ چرا كه انسان پول خرج كند و اين بار سنگين را روی اين خاك های سست مشرف به درّه بسازد، با تكان زلزله، طوفان و سيل، تمام خانه با هر چه داخل آن هست، به عمق درّه می افتند.

اين حرف قرآن در سوره توبه است. چه آيه عجيب و چه هشدار زيبايی است:

«أَ فَمَنْ أَسَّسَ بُنْيانَهُ عَلی تَقْوی مِنَ اللَّهِ وَ رِضْوانٍ خَيْرٌ أَمْ مَنْ أَسَّسَ بُنْيانَهُ عَلی شَفا جُرُفٍ هارٍ فَانْهارَ بِهِ فِي نارِ جَهَنَّمَ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ» «1»

______________________________
(1)- توبه (9): 109؛ «آيا كسی كه بنياد [امورش ] را بر پايه تقوای الهی و رضای او نهاده بهتر است يا كسی كه بنياد [امورش ] را بر لب پرتگاهی سست و فروريختنی نهاده؟! و آن بنا با بناكننده اش در جهنم سقوط می كند؛ و خدا گروه ستمكاران را هدايت نمی كند.»
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا