فارسی
شنبه 27 دى 1399 - السبت 2 جمادى الثاني 1442

حلال و حرام مالی، ص: 65

وقتی كه آن حيات ويژه انسانی از جانب ما در اين قالب تجلّی كرد، به فرشتگان گفتيم: به او سجده كنيد؛ چون بدن شما لياقت سجده فرشتگان را نداشت.

بعد از سال ها زندگی، بين بدن و روح شما جدايی می افتد و دوباره بدن را به خاك برمی گردانيم. اگر ما بدنی را در قيامت وارد بهشت می كنيم، به خاطر اين است كه با روح در همه عبادات شركت داشته است و الّا اگر بدن در عبادات شركت نداشت، روح در اين بدن حبس بود و هر دو را با هم به جهنّم می برديم.

قيمت بدن و روح انسان

قيمت بدن شما مادی و قيمت روحِ شما معنوی است. قيمت بدن بهشت است، اما قيمت جان، رضوان. اين بدن و جان شما ممكن است دچار زلزله ها، طوفان ها و سيلاب های سخت معنوی شوند كه هر دو را از جا بكنند و با خود ببرند، تا حدی كه خدا در قرآن می فرمايد:

«فِي ضَلالٍ بَعِيدٍ» «1»*

در دوری كامل قرار بگيرد و شايستگی رحمت و بهشت خدا را از دست بدهد؛ يعنی تا اين حد او را دور كند.

ماشينی كه تازه خريده باشند، اگر در سيل واقع شود، سيلی كه هيچ قدرتی جلودار آن نيست، ماشين را بغلتاند در دره ای بياندازد، صندلی ها، موتور، بدنه و تمام قسمت های آن خراب شود و از كار بيافتد، حال اين ماشين چقدر ارزش و قيمت دارد؟ گاهی طوری می شود كه می گويند: اصلًا به درد نمی خورد و لاشه آن را همين جا بگذاريد باشد. يا هواپيمای چند ميليون دلاری وقتی به كوه و طوفان می خورد و سقوط می كند و هر ذرّه اش به جايی می افتد، آيا ديگر می ارزد؟ نه،

______________________________
(1)- حجر (15): 29؛ «پس چون او را درست و نيكو گردانم و از روح خود در او بدمم، برای او سجده كنان بيفتد.»
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا