فارسی
شنبه 14 تير 1399 - السبت 13 ذي القعدة 1441

حلال و حرام مالی، ص: 383

از روزی های پاك و حلالی كه به دست آورديد، انفاق كنيد. اين آيه می خواهد بگويد: انفاق از حرام، باطل است و هيچ سودی برای شما ندارد. بهشت را با آن نمی توانيد بخريد و رضايت مرا نيز نمی توانيد جلب كنيد.

پاداش تجارت كنندگان با انفاق

بعد در آخر سوره بقره می فرمايد: خيال نكنيد اين انفاق يعنی از شما كم شد، نه، اين گمان، گمان باطلی است، از شما كم نشده است، بلكه شما با انفاق خود تجارت پرسود و عجيبی كرده ايد:

«مَثَلُ الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فِي كُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ يُضاعِفُ لِمَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ» «1»

آنچه در راه من انفاق می كنيد، يا هفتصد برابر آن را به شما برمی گردانم، يا ديگر عدد را می شكنم و:

«وَ اللَّهُ يُضاعِفُ لِمَنْ يَشاءُ»

هر چند برابر كه بخواهم، برمی گردانم. آيا به وعده خدا مطمئن هستيد يا شك داريد؟

آن افرادی كه انفاق نمی كنند، يا از وعده خدا خبر ندارند، يا اگر دارند، نسبت به تحقق آن شك دارند. اگر خبر ندارند، در قيامت بازپرسی می شوند كه چرا خبردار نشديد؟ اگر خبر دارند، ولی شك دارند، در قيامت مجازات می شوند كه به چرا وعده راستگوترين راستگويان شك داشتيد؟ لااقل امتحان می كرديد و بعد شك می كرديد و يا منكر می شديد.

______________________________
(1)- بقره (2): 261؛ «مَثَل آنان كه اموالشان را در راه خدا انفاق می كنند، مانند دانه ای است كه هفت خوشه بروياند، در هر خوشه صد دانه باشد؛ و خدا برای هر كه بخواهد چند برابر می كند و خدا بسيار عطا كننده و داناست.»
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز