فارسی
يكشنبه 15 تير 1399 - الاحد 14 ذي القعدة 1441

حلال و حرام مالی، ص: 334

تصرّف شما در آن را حلال و آزاد گذاشته است. علاوه بر اين، به نفع بدن و روح شما بوده است، چرا روح؟ برای اين كه ثابت شده است كه هر غذايی را انسان می خورد، هم روی بدن او اثر می گذارد و هم روی حالات روانی او.

منافع گريه بر بدن و روان انسان

مثلًا نوشته اند اگر كسی بخواهد رقّت قلب پيدا كند، نازك دل شود، كه فرض كنيد در در نماز شنيدن مصائب اهل بيت عليهم السلام خوب گريه كند، گريه ای كه ثابت شده كه در حكم دارو است.

من برای كسی كه از آمريكا به ايران آمده بود، نيم ساعت درباره گريه صحبت كردم. به من گفت: يعنی شما می توانيد هر شب گريه داشته باشيد؟ گفتم: بله، خيلی از مردها و زنهای ما هنور نماز شب می خوانند و در آن، خصوصاً در ركعت آخر و در قنوت نماز وتر، در «يا رب يا رب» و «العفو» گفتن، بسيار گريه می كنند. ماه رمضان، شب های احيا، محرم و صفر، شهادت ائمه و فاطمه زهرا: گريه می كنند.

گفت: پس شما بايد خيلی سالم باشيد. گفتم: اتفاقاً خيلی از مردم ما سالم هستند. بيماری های غربی ها و آمريكايی ها را ندارند. نه از نظر بدن و نه از نظر روح.

ما به اندازه كشورهای غربی، ديوانه، دارای ضعف عصبی، افسرده و خودكشی نداريم.

افرادی كه دچار اين مسائل می شوند، در زندگی خود خلأ دارند. بعد گفت: در آمريكا چند سال است كه دكترهايی تربيت شده اند و در مطب می نشينند، مريض كه می آيد، پرونده اش را روی تخصّص خود تكميل می كنند، بعد به مريض می گويند: شما چند روز، جای خلوتی را پيدا كنيد كه راحت گريه كنيد، آن وقت خوب می شويد.
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز