فارسی
شنبه 14 تير 1399 - السبت 13 ذي القعدة 1441

حلال و حرام مالی، ص: 56

حضرت موسی عليه السلام رفت و حرف ها را زد، خطاب رسيد: ای موسی! به آن جوان بگو: اين حال باطنی مادر زن تو با هيچ دوايی خوب نمی شود و تنها دوای او مرگ است، من تا هفته ديگر حضرت عزرائيل را می فرستم تا جان او را بگيرد و تو راحت شوی. راه ديگر ندارد.

اثرات سوء بداخلاقی در خانواده

خدا می داند كه زشتی های اخلاقی چه به روزگار انسان ها، خانواده ها و در نتيجه اجتماع می آورد. پدر متكبّر و خشن كه خانواده اش در خانه از او شيرينی اخلاق و آغوش گرم و سلام و عليك درست و حسابی نديده اند، صبح به سر كار رفته، شب با اخم به خانه برگشته، تا بچه آمده حرف بزند، گفته: حرف نزن! بايد حمّالی شما را بكنم و شكم شما را پر كنم.

بسياری از فرزندان اين گونه خانواده ها در دامن فساد افتاده اند؛ يعنی چون در خانه خوش نيستند، بيرون از خانه و در آغوش فساد به اصطلاح خودشان خوشی می كنند. گرفتار روابط نامشروع شدند و به سر خود بلا آوردند، يا سيگاری و ترياكی شدند. اين ها نتيجه بداخلاقی پدر و مادر است.

يا پدر بخيل باعث می شود كه فرزندش دزد شود؛ چون وقتی ببيند پدر دارد، اما خرج نمی كند، دست به دزدی می زند. شخصی می گفت: می خواستيم خواهرم را شوهر بدهيم، پدرم هيچ طور زير بار تهيه جهيزيه نمی رفت، مجبور شدم كه تمام جهيزيه خواهرم را با دزدی فراهم كنم.

بداخلاق و بخيل، اطرافيان خود را تخريب می كند. اگر به زندان كودكان سری بزنيد، دختران و پسرانی داريم كه اين ها از خانه فرار كرده اند. با هر كدام حرف می زنند، می گويند: از دست پدرم يا مادرم فرار كرده ايم.
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز