فارسی
شنبه 14 تير 1399 - السبت 13 ذي القعدة 1441

حلال و حرام مالی، ص: 289

در باغ ارم، در همان كاخ حاكم، طلبه ای سر سفره، در جايی قرار گرفت كه رو به رويش پنير و سبزی بود. مرغ، ماهی، گوشت، كباب و خورش كمی آن طرف تر بود. اين بشقاب پنير و سبزی را برداشت و جلوی همه بلند بوسيد و پشت سر خود گذاشت و گفت: انشاء الله در مدرسه خدمت شما می رسيم، فعلًا سراغ آن چيزهايی كه اصلًا نديده ايم برويم.

محبوبيت راستگويی در همه اديان

مؤمنی به پيغمبر صلی الله عليه و آله چيزی گفت كه حضرت فرمود: راست می گويی. «1» گفته او برای من مهم نيست، بلكه تصديق پيغمبر صلی الله عليه و آله برای من مهم است؛ چون كه پيغمبر صلی الله عليه و آله فرمود: راست می گويی. راستگو در عالم خيلی كم است. بيشتر مردم به خودشان نيز دروغ می گويند. بيشتر مردم به خود، خانواده و مردم دروغ می گويند. خوش به حال آنهايی كه حقيقت می گويند.

روزی تاجر فرشی كه خيلی آدم خوب و درستی بود به من گفت: فلان جوان را می شناسی؟ گفتم: نسبت دوری با خانواده ما دارد. گفت: خيلی جوان خوبی است. گفتم: چطور؟ گفت: مادر و خواهرش به خانه ما آمدند و دختر مرا ديدند و پسنديدند، قرار گذاشتند و برای بله برون و عقد موقت آمدند.

ما هم سفره ای حسابی انداختيم، وقتی شام را خوردند، ما گفتيم: چند سؤال از اين جوان بكنيم، گفتم: به نماز جمعه می روی؟ گفت: نه، از مجتهدی تقليد می كنی؟ گفت: نه، با انقلاب موافقی؟ نه، جبهه رفتی؟ نه. گفتم: من و خانواده ام

______________________________
(1)- شرح نهج البلاغه: 14/ 186؛ «قال الواقدي: و لقيه أسيد بن حضير فقال يا رسول الله الحمد لله الذي ظفرك و أقر عينك و الله يا رسول الله ما كان تخلفي عن بدر و أنا أظن بك أنك تلقی عدوا و لكني ظننت أنها العير و لو ظننت أنه عدو لما تخلفت فقال رسول الله صدقت.»
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز