فارسی
دوشنبه 16 تير 1399 - الاثنين 15 ذي القعدة 1441

حلال و حرام مالی، ص: 278

كه شيعه يعنی پيرو، مأموم و اقتدا كننده واقعی به حضرت علی بن ابی طالب عليه السلام.

اين شيعه خيلی مقام دارد.

در انزوا قرار دادن شيعه از طرف دشمنان

روزی در مدينه، در زمان هارون الرشيد شيعه ای را در دادگاهی برای شهادت يك پرونده خواستند. قاضی مدينه، قاضی قوی بود. در پرونده ای به صاحب پرونده گفت: شاهد بياور. گفت: می آورم. به بازار آمد، يكی از شيعيان ناب را كه مورد احترام همه و با ارزش و بزرگوار بود ديد، به او گفت: تو در جريان كار پرونده من بودی، آيا حاضری در دادگاه شهادت بدهی؟

كتمان شهادت از گناهان كبيره است و هر كس شاهد جريانی بوده، اما نرود شهادت بدهد كه حق به حقدار برسد، خدا در قرآن به كتمان كننده شهادت وعده داده است كه در قيامت به جهنم می رود. «1»

______________________________
(1)- بقره (2): 140؛ «أَمْ تَقُولُونَ إِنَّ إِبْرَ هِيمَ وَإِسْمعِيلَ وَ إِسْحقَ وَ يَعْقُوبَ وَ الْأَسْبَاطَ كَانُواْ هُودًا أَوْ نَصرَی قُلْ ءَأَنتُمْ أَعْلَمُ أَمِ اللَّهُ وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّن كَتَمَ شَهدَةً عِندَهُ مِنَ اللَّهِ وَ مَا اللَّهُ بِغفِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ»؛ «آيا می گوييد: ابراهيم و اسماعيل و اسحاق و يعقوب و نوادگان [دارای مقام نبوّت ] آنان يهودی يا نصرانی بودند؟! بگو: شما داناتريد يا خدا؟ [شما به يقين می دانيد كه آنان يهودی و نصرانی نبودند، پس چرا واقعيت را پنهان می داريد؟!] وستمكارتر از كسی كه شهادتی را كه از خدا نزد اوست پنهان كند، كيست؟ وخدا از آنچه انجام می دهيد، بی خبر نيست.»

بقره (2): 283؛ «وَإِن كُنتُمْ عَلَی سَفَرٍ وَلَمْ تَجِدُواْ كَاتِبًا فَرِهنٌ مَّقْبُوضَةٌ فَإِنْ أَمِنَ بَعْضُكُم بَعْضًا فَلْيُؤَدّ الَّذِی اؤْتُمِنَ أَمنَتَهُ وَلْيَتَّقِ اللَّهَ رَبَّهُ وَلَا تَكْتُمُواْ الشَّهدَةَ وَمَن يَكْتُمْهَا فَإِنَّهُ ءَاثِمٌ قَلْبُهُ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ»؛ «و اگر در سفر بوديد و نويسنده ای [برای ثبت سند] نيافتيد، وثيقه های دريافت شده [جايگزين سند و شاهد] است. و اگر يكديگر را امين دانستيد [وثيقه لازم نيست ] پس بايد كسی كه امينش دانسته اند، امانتش را ادا كند. و از خدا پروردگار خود، پروا نمايد و [شما ای شاهدان!] شهادت را پنهان نكنيد و هر كه آن را پنهان كند، يقيناً دلش گناهكار است؛ و خدا به آنچه انجام می دهيد داناست.»
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز