فارسی
يكشنبه 15 تير 1399 - الاحد 14 ذي القعدة 1441

حلال و حرام مالی، ص: 39

«إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ» «1»

لذا خدا نيز او را ياری می كند.

شيعه برای خود استحكام بنيان ايجاد می كند؛ با مال، علم، آبرو و مقام خود.

اين معنای «كالجبل الراسخ» است. در مقابل چه چيز راسخ است؟ بايد چيزی باشد كه مانند كوه می ايستد، ايستادنی كه شكست و از پا درآمدن در آن نيست.

اين ها نمونه عالی مؤمنين هستند. يكی از آنها، همين زندانبان بود.

گفت: يكی از مقامات دولتی نزد مولای ما است، صبر كن تا بيرون بيايد، بعد تو را به خدمت حضرت عليه السلام می فرستم تا چهره مبارك ايشان را زيارت كنی و اگر حرفی داری، با حضرت بزنی.

تحت فشار بودن شيعيان در زمان بنی العباس

اين كارها، آن هم در زمان متوكل، مانند جان به كف دست گرفتن بوده است. اگر می فهميدند كه اين ها شيعه هستند و با امام برحق عليه السلام رابطه دارند، يا شيعه ای را نزد امام عليه السلام راه داده اند، آنها را به عنوان جاسوس قطعه قطعه می كردند.

در روايات دارد كه قاضی دادگاه مأمون، ابن ابی عمير را به هزار تازيانه محكوم كرد، فقط برای اين كه اسم شيعيانی كه با حضرت موسی بن جعفر عليهما السلام در ارتباط هستند را اعلام كند.

اين ها تا اين حد سخت گيری می كردند. آن هم هزار تازيانه خاردار چرمی كه سيم تيزی درون آن می پيچيدند و هر تازيانه ای كه به بدن می زدند، گوشت و پوست را بلند می كرد. هزار تازيانه خاردار بزنند كه ايشان نام شيعيان مرتبط با حضرت موسی بن جعفر عليهما السلام را بگويد تا مأمورين حكومت در محلّه ها، بازارها

______________________________
(1)- محمد (47): 7؛ «اگر خدا را ياری كنيد، خدا هم شما را ياری می كند.»
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز