فارسی
چهارشنبه 24 مهر 1398 - الاربعاء 17 صفر 1441
  1734
  0
  3
(10 نفر )

بیانات استاد انصاریان در خصوص همسران ناسازگار و تندخو

بیانات استاد انصاریان در خصوص همسران ناسازگار و تندخو

دارالعرفان/ استاد و مفسّر برجسته قرآن کریم گفت: چه بسا اتفاق افتد گاهى بخاطر ناآگاهى و غفلت زنی نسبت به شوهری دچار روح ناسازگاری داشته باشد در اين زمينه لازم است شوهر به جاى تندى و خشونت و اضافه كردن تلخى و كدورت به دقت عوامل ناسازگارى را بررسى كند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در جلد هشتم کتاب ارزشمند «تفسیر حکیم» از باب اهمیت موضوع خانواده و بکارگیری سبک زندگی اسلامی آورده اند: چه بسا اتفاق افتد كه گاهى بخاطر ناآگاهى و غفلت به سبب دور بودن از تربيت صحيح اسلامى يا علت ديگر زنى نسبت به شوهرش دچار روح ناسازگارى باشد و شوهر را در رنج و مضيقه قرار دهد، و صفا و صميمت خانه را به كدورت و تلخى تبديل نمايد.

 

ایشان افزود: در اين زمينه لازم است شوهر به جاى تندى و خشونت و اضافه كردن تلخى و كدورت به دقت عوامل ناسازگارى را بررسى كند، و چنانچه خود قدرت علاج نداشته باشد، به وسيله شخصى بيدار و عالمى متعهد، و بزرگى از خانواده به رفع مشكل اقدام نمايد، و براى خشكاندن ريشه هاى ناسازگارى همراه با تحمل و بردبارى بكوشد، با چنين برخوردى به يارى خداى توانا نارسائى ها و ناسازگارى ها از ميان خواهد رفت، و نظام خانواده استحكام خواهد يافت و طلاق روى زشت خود را نشان نخواهد داد.

 

استاد تربیت و تهذیب حوزه علمیه ادامه داد: همه مردان و زنان به ويژه مردان و زنان جوان بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه هيچ زنى براى هيچ شوهرى، و هيچ شوهرى براى هيچ زنى، عنصر كامل و ايده آل نيست، زن و شوهر بايد راه سازش، محبت، نوازش و مهر را بر راه ستيز، نزاع، تلخى، تندى و خصومت و اهانت مقدم بدارند.

ایشان بیان کرد: زنان ناسازگار را مى توان از راه نصيحت به هنگام لحظات عاطفى و بدور از چشم ديگران به سازگارى واداشت، و با بيان و تشريح زيان هاى ناسازگارى و اشكالات عدم تفاهم، وى را قانع ساخت، كه نتيجه اين گونه ناسازگارى ها سرانجام به خود او باز خواهد گشت، و وى را به انواع محروميت هاى عاطفى و غريزى، و بى يار و ياور شدن دچار خواهد کرد.

 

این مبلغ عرصه بین الملل اظهار کرد: از نكاتى كه بايد به ويژه شوهران جوان آن را همواره رعايت كنند، اجتناب از اهانت به همسر و احترام به او و خانواده وى و توسعه در زندگى و تأمين نيازهاى جنسى و روحى همسر است، كه هرگونه بهانه را از دست او مى گيرد.

استاد انصاریان تصریح کرد: ترغيب همسر به استقلال فكرى و كوتاه كردن دخالت هاى نابجاى ديگران نه خيرخواهى و هدايت دلسوزان، ترسيم آينده زندگى مشترک، و در ميان گذاردن مشكلات زندگى بدون ملاحظه و حجب و حيا و استمداد از خود وى براى پيروزى بر مشكلات مزبور يكى از راه هاى بسيار مناسب براى ادامه زندگى مشترک است.

 

این مترجم و مفسّر برجسته نهج البلاغه تأکید کرد: براى مردانى كه با همسرى ناسازگار سر و كار دارند توجه به زندگى انبيا و ائمه(ع) و سازگارى آنان با سلاح اخلاق حسنه و عفو و گذشت لازم است، تا از زندگى آن بزرگواران و صبر و تحملشان درس هاى آموزنده اى بگيرند.

ایشان با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) افزود: حضرت می فرمایند؛ «كانت امرءة عند ابى تؤذيه فيغفر لها:» پدرم زن ناسازگارى داشت كه همواره آن حضرت را رنج و آزار مى داد ولى پدرم با كمال بزرگوارى از او گذشت مى كرد. (وسائل ج 14 ص 121)

 

و یا اینکه نقل است، حضرت هود(ع) كه از پيامبران خداست و در بسيارى از آيات قرآن از وى سخن به ميان آمده، همسرى داشت كه وى را آزار مى داد، و گاهى دشمن را بر ضد حضرت هود(ع) مى شورانيد، ولى آن حضرت سلامتى و زنده بودن او را از خدا مى خواست و مى فرمود: مؤمن را كسى آزار و رنج مى دهد و چه بهتر كه اين آزار از جانب زنى باشد كه در اختيار شوهر است.

استاد انصاریان گفت: برخورد با زن ناسازگار با اخلاق حميده و رفتار پسنديده، و گذشت از او نهايتاً او را سر عقل خواهد آورد، و به پشيمانى وادار خواهد ساخت، و در آتش ناسازگارى او را خاموش خواهد نمود، و وى را به تواضع و فروتنى و عذرخواهى از شوهر خواهد كشاند، و چنانچه چنين زنى از راه خطا بازنگشت، و به تلخى و ناسازگارى ادامه داد، آخرين داروى درد را كه طلاق است بايد بكار گرفت.

 

ایشان تصریح کرد: ولى تا جایى كه ممكن و ميّسر است نبايد از حربه طلاق استفاده كرد، زيرا اسلام طلاق را مبغوض ترين حلال دانسته و از شوهران مى خواهد كه در برابر زنانى كه به طور كامل ايده آل آنان نيستند، صبر و استقامت و حوصله و بردبارى به خرج دهند تا از پاداش عظيم حق به خاطر صبرشان بهره مند گردند.

 

مطالب مرتبط
      استاد انصاریان: امیدوارم از «ترجمه اصول کافی» در حوزه های علمیه و مراکز علمی استفاده شود/ در تفسیر حکیم نزدیک به ۵۰۰۰ حدیث به کار گرفته شد
      خلقت آدم و حوا و نسل آنان‏
      مقاله خواندنی «فرشتگان در کلام امام صادق(ع)» در پایگاه عرفان منتشر شد
 • استاد انصاریان
 • سبک زندگی اسلامی
 • تفسیر حکیم
 • زنان بداخلاق و لجوج
 • سیره ائمه(ع)
 • طلاق مبغوض ترین حلال
 • نشردارالعرفان
 •   1734
    0
    3
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        تعریف عشق واقعی از نظر استاد انصاریان
        کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
        استاد انصاریان: عبادت خالصانه خداوند مانند معدنی از ...
        استاد انصاریان در خوی: ارزش مرد و زن از دیدگاه اسلام ...
        استاد انصاریان: عمل انسان حتی به اندازه دانه ارزن گُم ...
        سیره علمی و عملی امام مجتبی(ع) در بیان استاد انصاریان
        گزارش تصویری/مراسم روز شهادت امام حسن(ع) در مرکز فقهی ...
        حال و هوای انسان‌های رستگار از نگاه استاد انصاریان
        استاد انصاریان: صفتی از پیامبر(ص) که روحانیون باید به ...
        استاد انصاریان: آمرزش گناهان به واسطه پیروی از ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد امام علی (ع)
        عکس/ پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین(ع)
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان دهه اول محرم در ...
        استاد انصاریان: اربعین زمینه ساز ظهور ارزش های انسانی ...
        اهمیت زیارت اربعین در روایات، در کلام استاد انصاریان
        استاد انصاریان: احیای اربعین وظیفه همگان/ زیارت اربعین ...
        استاد انصاریان: عبادت خالصانه خداوند مانند معدنی از ...
        تعریف عشق واقعی از نظر استاد انصاریان

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز